2017/2018

SPOTKANIE AUTORSKIE

 28 września 2017 r. biblioteka zorganizowała spotkanie z panem Waldemarem Cichoniem, autorem popularnej serii książek o kocie Cukierku.

Zgromadzone dzieci z najmłodszych klas szkoły podstawowej z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści pisarza o genezie powstania książki oraz o przygodach i perypetiach zabawnego, niesfornego kotka. Autor dla zachęty przeczytał fragment jednego z rozdziałów, a po lekturze odpowiadał na pytania zafascynowanych słuchaczy. Na zakończenie spotkania można było zakupić książki pana Waldemara Cichonia z jego autografem. W dowód podziękowania dzieci z jednej z klas wykonały dla gościa piękne zakładki do książki.

Spotkania autorskie to świetna forma promowania czytelnictwa i zachęty do sięgania po literaturę, zwłaszcza wśród małych dzieci. Książka pt.: „Cukierku, Ty łobuzie!” weszła do kanonu lektur dla klas 1-3 szkoły podstawowej.

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Kolejnym  wydarzeniem  promującym  czytelnictwo  był  „DZIEŃ  GŁOŚNEGO  CZYTANIA”  zorganizowany 31 października 2017 r. z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. We współpracy z wszystkimi nauczycielami akcja objęła klasy 1-3 nauczania zintegrowanego, 4-7 szkoły podstawowej i klasy 2 i 3 gimnazjum.
Nauczyciel lub chętny uczeń czytał fragment książki poleconej przez bibliotekę. Oprócz ciekawych, poczytnych tytułów, wykorzystano zakupione niedawno nowości książkowe, które cieszyły się szczególnym powodzeniem. Akcja zorganizowana po raz drugi również cieszyła się zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.

 

TEATRZYK KAMISHIBAI

W przeddzień dnia Świętego Mikołaja, 5 grudnia 2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie  z panią Barbarą Wysowską, pracownikiem Biblioteki Pedagogicznej – filia w Limanowej, która zaprezentowała dzieciom starą, wywodząca się z Japonii formę opowiadania bajek – teatrzyk kamishibai.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10-16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie.

W przedstawieniu o tematyce świątecznej wzięły udział dwie klasy: 2b z panią Bożeną Zoń i 3b z panią Zofią Gawlik. Uczestnikiem zajęć był również Tomasz Gąsior uczeń kl. 3BG wraz z opiekunem panią Sabiną Kolbą. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały bajki pt.: „Trzy gwiazdki szczęścia” autorstwa Ewy Stadtmuller. Wyjątkowy świąteczny nastrój skłonił dzieci do tego, aby podzieliły się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wrażeniami na temat losów bohaterów i poruszanej problematyki. Uczniowie wykonali również prace plastyczne, które zaprezentowali w magicznej skrzynce kamishibai.

Opowiadania kamishibai zawsze poruszają problematykę opartą na wartościach moralnych, uczą miłości, odpowiedzialności, empatii, samoakceptacji i wielu innych pozytywnych zachowań. Równocześnie dużym walorem jest osiągnięcie skupienia i koncentracji dzieci, a taka forma opowiadania czy też czytania to prawdziwe teatralne doświadczenie.

 

SPOTKANIA W RAMACH AKCJI "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

Biblioteka  stara się zainteresować książką uczniów już od najmłodszych lat. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” propagujemy czytelnictwo w trakcie spotkań czytelniczych, poranków literackich. Odbywa się wtedy głośne czytanie lub słuchanie audiobooków z bajkami, baśniami i inną ciekawą literaturą, po czym uczniowie mają możliwość swobodnej wypowiedzi na temat wysłuchanego tekstu. Spotkania z dziećmi urozmaicane są często zagadkami literackimi.

 

KONKURS RECYTATORSKI

12 marca 2018 r. odbył się zorganizowany przez bibliotekę szkolną konkurs recytatorski dla klas IV-tych i V-tych pt.: „Rady nie od parady”. Tematem konkursu były pełne humoru wiersze z morałem o wartościach, które powinny towarzyszyć nam w życiu, autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej.

ZWYCIĘZCY  KONKURSU:

I miejsce - Kacper Pałka kl.5a

II miejsce - Sylwia Nawalaniec kl.5a

III miejsce - Weronika Jonik kl.4c

Wyróżnienie -  Gabriela Chudzio kl.5b

 

 

KONKURS CZYTELNICZO - MUZYCZNY

26 marca 2018 r. biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs czytelniczo-muzyczny pt.: „Książka ilustrowana muzyką”. W drugiej edycji udział wzięli uczniowie klas 7 szkoły podstawowej i 2 gimnazjum. Turniej polegał na odgadnięciu tytułów i autorów książek, po odsłuchaniu fragmentów muzyki z ekranizacji popularnych lektur. Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

I miejsce – Kacper Myszka kl. IIA Gim

II miejsce – Dominika Chaja kl. 7b

III miejsce – Paweł Gawron kl.7b